Адаптація

Готуємося в дитячий садок

Все ближче той урочистий день, коли Ваш малюк вперше піде у дитячий садочок. Це насправді надзвичайний новий етап у житті як дитини, так і всієї родини. Він означає не лише зміну звичного способу життя, але вносить багато нових вражень, в той самий час, як і багато нових турбот.

Піти у дитячий садочок: що це означає?

Рано чи пізно кожен малюк проходить етап соціалізації: вчиться співіснувати та взаємодіяти із іншими дітьми, спільно гратися, спільно працювати, знаходити спільну мову із іншими. У цьому полягає основна функція дитячих садочків, а не лише як навчальних дошкільних закладів та місця, куди приводять малят на час, коли батьки зайняті на роботі.

Адаптація до нових умов далеко не завжди проходить швидко та безболісно і до цього потрібно ставитися як до природного явища, набравшись терпіння. Насамперед труднощі виникають у тому, що дитині важко звикнути до нового режиму, до великої кількості незнайомих дітей, до вихователів, їх стилю поведінки, до того, що вона перестає бути центром Всесвіту, оточеним лише турботою мами і тата. При цьому щоденне емоційне навантаження у шумному дитячому колективі можуть втомлювати малюка, який після приходу додому може важко заспокоюватися, капризувати.

Єдина прийнятна причина для дитини перебувати із радістю у садочку – це позитивне емоційне налаштування, бажання там бути. Налаштовувати малюка необхідно поступово, терпляче, впевнено. А саме головне – бути позитивно налаштованим самим мамам і татам.

Як підготуватися?

Підготовку до садочка потрібно починати заздалегідь, за декілька місяців до того моменту, як малюк вперше переступить поріг дитячого закладу:

• Необхідно адаптувати режим дня до такого, якого необхідно буде дотримуватися у садочку. Якщо синок чи донечка звикли прокидатися не раніше 9.00-10.00 ранку, то час підйому необхідно поступово зсунути до 7.00-7.30, відповідно і час відходу до сну також потрібно визначити як 9.00-9.30. Якщо зміни режиму відбуватимуться різко, дитина може стати капризною, дратівливою, навіть агресивною, їй важко буде взагалі сприймати якісь інші зміни, особливо розлуку із мамою.
  • Дуже важливу роль у підготовці до дитячого садочка та забезпечення комфортного емоційного та фізіологічного стану у незнайомому колективі мають навички самостійності: навчіть малюка самостійно одягатися, вмиватися, справлятися із «туалетними справами», їсти ложкою та виделкою, пити із чашки.
  • Розповідайте малюку про те, як йому буде цікаво спілкуватися із дітками, які цікаві заняття будуть проводити вихователі; час від часу, на прогулянці, показуйте, як граються на майданчику у садочку діти, підтримуйте бажання долучатися до цих ігор, якщо є така можливість. Зводіть малюка декілька разів «на екскурсію» у той садочок, в який він незабаром піде.
  • Ні в якому разі не можна залякувати садочком, формувати ставлення як до місця покарання та позбавлення можливості бути поруч із мамою.

Перші дні

• Важливо, щоб малюк добре висипався вночі для уникнення невротичних реакцій, таких як плаксивість, зниження апетиту, послаблення пам’яті та уваги, підвищена збудливість або навпаки млявість.
  • Підбирайте такий одяг, у якому дитині буде комфортно і зручно, щоб ні малюк, ні вихователь не акцентували увагу на тому, що щось вимажеться чи навіть порветься – не варто створювати додаткове емоційне напруження.
  • Найкраще починати водити дитину у садочок в кінці серпня чи на початку вересня: після канікул легше адаптуватися у колективі навіть вже сформованої групи. Також кращій адаптації сприяють прогулянки на вулиці, коли ще гарна погода, велика кількість свіжих фруктів та овочів, що зміцнюють організм.
  • Постарайтеся спланувати свій час на цей період таким чином, щоб мати змогу перші дні (або й тижні) водити малюка у садочок не на цілий день, а на деякий час, щоб дати йому змогу звикнути до нових умов, поступово збільшуючи тривалість перебування.
  • Створіть вдома спокійну обстановку, не влаштовуйте ремонт, гучні святкування, не змінюйте няню і т.д., адже після повернення із садочка малюку необхідно відновити емоційну та фізичну енергію, витрачену за день наповнений новими враженнями.
  • Приділяйте максимум уваги дитині: якою б не була підготовка і адаптація, найголовніше, що потрібно Вашому чаду – це впевненість у Вашій безумовній любові. Після цілого дня без батьків, їх позитивної уваги, обмеження можливості виговоритися найкраще по дорозі додому неквапливо прогулятися, обговорити все, що відбулося за день, підтримати у випадку якихось невдач чи прикрощів, пошуткувати, заглянути ненадовго на дитячий майданчик.
  • Не сваріть та не соромте малюка за те, що він плаче вранці при розставанні із Вами – це майже єдиний його спосіб висловити свій страх, невпевненість і переживання, пов’язані із розлукою з мамою та новим середовищем.

Набравшись терпіння, позитивно налаштувавшись, врахувавши всі властивості характеру Вашої дитини, його особливості темпераменту, з часом Ви обов’язково побачите, що Ваш малюк сам вранці починає збиратися до садочка, підстрибуючи від нетерпіння.